Enderun Sohbetleri’nde Mehmet Akif yad edildi

31 Aralık 2017

Mehmet Cemal Çiftçigüzeli: “Safahat Tek Başına Bir Mektep ”

Mehmed Âkif Ersoy Fikir Ve Sanat Vakfı Başkanı, Mehmet Cemal Çiftçigüzeli, “Vefatının 81.Yıldönümünde Mehmed Âkif  Ersoy” konulu programın konuşmacısı olarak,  “Bâbıâli Enderun Sohbetleri”nin misafiri oldu.

Mehmed Âkif’in iki yüz dostunu tespit ettiklerini belirten Çiftçigüzeli, kırk dördünün kitaplaştırıldığını ifade etti. Ahmet Naim, Ömer Rıza Doğrul, Süleyman Nazif, Mithat Cemal Kuntay, Eşref Ediplere kadar dostlarının kitaplarının iki yüze tamamlanacağını belirtti.

“Safahat okuyunca insan kendini Mehmed Âkif gibi hissediyor’’ diyen Çiftçigüzeli sözlerine şöyle devam etti:

“Ortaokuldan itibaren Mehmet Âkif’e özel bir alakam var. Okuduğumuz dergilerin mesela Serdengeçti, İlhan Darendelioğlu’nun Toprak dergisi, Mehmet Çınarlı’nın Hisar gibi dergiler şiirlerine ve Mehmed Âkif’e yer verirlerdi. İlk işim bir kitap evine mektup yazarak on tane Safahat istedim. Arkadaşlarımıza verdik. İstiklal Marşı, Çanakkale, Bülbül hepsi birbirinden nefis… Aklımız erince sonraları baktım ki Mehmed Âkif’in dramaları öbür şiirlerinin de fevkinde bana göre. “Seyfi Baba”, “Küfe”, “Meyhane” sosyal konulara o kadar hâkim ki dahası var; Teşkilat-ı Mahsusa’da görevli olarak Suudi Arabistan’da Kuşcubaşı Eşref ile beraber başka bir şairimiz Ahmet Haşim de yedek subay. Mehmed Âkif istihbarat teşkilatında olduğu için sürekli Çanakkale’den Ankara’dan haberler geliyor, çok mutlu oluyor, secde ediyor alnında kum taneleri… ‘Çanakkale’ şiirini orda yazıyor. Duyuyor, yaşıyor, sanki o savaşta; kurşun sıkıyor, sabahlıyor, aç kalıyor, bunu yaşamak insanı daha değişik bir çerçeveye oturtuyor. Mehmed Âkif böyle bir şahsiyet esasında. Daha sonra milletvekili oluyor. TBMM Kurucu Üyesi, mecliste çok az konuşması var.”

Çiftçigüzeli, “309 kod numarası” ile sürekli polis takibi altında olduğunu, yokluk, zorluklar, eşinin rahatsızlığı gibi birçok sıkıntılar dolayısıyla Mısır’a gitmek zorunda kaldığını söyledi. Mehmet Cemal Çiftçigüzeli, yaşayan Mehmed Âkif’in hayatında önceliğinin hep ‘vatan’ olduğunu belirtti.

Edebiyat araştırmacısı, yazar Mehmet Nuri Yardım’ın yönettiği toplantı, bir çok akademisyen, yazar, yayıncı, Azerbaycan’dan gelen misafirlerin soruları ve katkıları ile oldukça renkli geçti. Hatıra fotoğraf çekimi ardından “Bâbıâli Enderun Sohbetleri” sona erdi.

Haber: Hülya Günay

...

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir