Fırat Kızıltuğ Enderun Sohbetleri’nde

9 Ocak 2018

Günümüz sanatkârlarından ve musıkî üstatlarından, şair, yazar, udî ve bestekâr Fırat Kızıltuğ, Bâbıâli Enderun Sohbetleri’nin konuğu olacak. Fırat Kızıltuğ, musıkî dünyasından ve edebiyat âleminden tanıdığı şahsiyetlerle ilgili olarak unutamadığı hatıralarını anlatacak.

Büyük ilgi gören Bâbıâli Enderun Sohbetleri, Cağaloğlu’nda Bâbıâli Lokantası’nda 11 Ocak Perşembe günü saat 18.00’de başlayacak. Dinleyicilerin soru ve katkılarıyla zenginleşen ve renklenen sohbetlere tanınmış yazarlar, gazeteciler, yayıncılar, kültür sanat adamları ile meraklılar katılıyor. Katılımın serbest olduğu toplantılar, Bâbıâli Lokantası, Prof. Dr. Kâzım İsmail Gürkan Caddesi, No: 6 Cağaloğlu adresinde gerçekleşiyor. Programı, İki Fırat İki Kızıltuğ kitabının yazarı Menekşe Özkaya takdim edecek.

Münir Nureddin Selçuk, İhsan Özgen, Selahattin İçli, Mustafa Necati Sepetçioğlu, Nevzat Atlığ, Necdet Yaşar, Alaettin Yavaşça, Ahmet Kabaklı, Cemil Meriç, Dilâver Cebeci, Niyazi Sayın ve daha pek çok sanatkârla alakalı hatıralar, bu sohbet esnasında dile gelecek. Günümüz sanatkârlarından ve musıkî üstatlarından, şair, yazar, udî ve bestekâr Fırat Kızıltuğ, seçkin sanatkârlarla alakalı hatıralarını aktarırken, bilinmeyen hususiyetlerini de dile getirecek ve onlarla birlikte yaşadığı ilgi çekici hatıraları dinleyicilerle paylaşacak.

 

Müzikten edebiyata…

Fırat Kızıltuğ, 1935 yılında Bayburt’ta doğdu. İlk ve orta tahsilini Bayburt, Turhal ve Trabzon’da tamamladı. Erciş ve Ergani’de öğretmenlik yaptı. Feyha Talay’dan viyolonsel, İleri Türk Musikisi Konservatuarı’nda Türk musikisi teorisi öğrendi. 1965’te Münir Nurettin Selçuk yönetimindeki icra heyetine önce misafir, sonra asil saz sanatçısı kabul edildi. 1976’da Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’na tayin edildi. Sonra emekli oldu. Kızıltuğ’un edebiyatla ilgisi aile çevresinde başladı. Babasının yakın dostu olan ve evlerine sık sık misafir olarak gelen Bayburtlu Âşık Hicranî’nin etkisinde kaldı. Ayrıca Klasik Türk Mûsikîsi repertuarını oluşturan sözlü eserlerin güfteleri, musıkînin yanısıra edebiyata olan aşinalığını kuvvetlendirdi. Şiiri, “Kelimelerle müzik yapmak” şeklinde yorumluyor. Seminerleri ilgi ile takip edilen Fırat Kızıltuğ’un bütün eserleri, Akıl Fikir Yayınları’ndan kültür hayatımıza kazandırılıyor.

 

...

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir