Nuh Albayrak: “Gençler daha çok çalışmalı”

6 Mart 2018

Bâbıâli Enderun Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak’tı. Gazeteci yazar Mehmet Nuri Yardım, açış konuşmasında, “Burası, Bâbıâli; önce siyasetin merkeziydi, sonra basının ve yayın dünyasının merkezi oldu. Ne yazık ki bütün gazeteler bu semtten taşındı. Basın buradan ayrılınca, gazeteciler de buralara gelmez oldu. Şimdi bu toplantılar vesilesiyle ara sıra gazeteci dostlarımızı davet edeceğiz. Gelsinler, yıllarca emek verdikleri bu sokakları dolaşsınlar, nostalji  yapsınlar, dostları ile muhabbetlerini tazelesinler. İnşallah bu toplantılar hep devam edecek.” dedi.

KÜLTÜRE VE SANATA DEĞER VEREN GAZETE

“Gazetelerimiz arasında kültüre, sanata önem veren gazeteleri daha çok önemsiyorum.” diyen Yardım, sözlerini şöyle tamamladı: “Star, bu konuda örnek gazetelerdendir. Haftada üç gün yayınlanan kültür sanat sayfası var. İki büyük hizmeti daha oldu. Birincisi, benim çok önemsediğim, Büyük Doğu Dergisi’nin tıpkıbasımlarını vermesiydi. Yeni nesillerin Büyük Doğu’yu tanıyıp bilmesi, çok anlamlı, mühim bir hizmetti. Bir diğer önemli hizmeti de ‘Necip Fazıl Ödülleri’ oldu. Seçkin bir jürinin yer aldığı, katılımın yoğun olduğu göz doldurucu, yüz akı ödüllerden biri oldu. Kültür sanat camiası adına teşekkür ediyoruz.” Yardım yüzlerde tebessüm bırakan bir sunum ile sözlerini şöyle bitirdi: “Burası Bâbıâli, Bâbıâli’nin sevilen ve sayılan ismi Nuh Albayrak, Bâbıâli’de Bâbıâli Lokantası’nda, Bâbıâli hakkında konuşacak.”

“MEDYA BİR ALGI OPERASYONU MALZEMESİ OLARAK KULLANILIYOR”

“Medyanın geçmişten beri bir algı operasyonu malzemesi olarak kullanıldığını” belirterek konuşmasına başlayan Nuh Albayrak şöyle dedi:

“Önce Matbuattı, sonra basın, ardından medya oldu ve ismi değişti ancak hep beraber gördük ki genelde ‘algı operasyonu malzemesi’ olarak kullanıldı.  Umumiyetle medyanın gidişatına baktığımız zaman şunu görüyoruz, haber veren bir unsurdan ziyade, ana hatları ile etkili olmak isteyen, toplumu yönlendirmek isteyen bir unsuru görüyoruz. Basın malesef geçmişten bu yana hep algı operasyonlarında malzeme olarak kullanılagelmiştir.”

ESKİ GAZETECİLER ARASINDA DOSTLUK DAHA ÇOKTU

Osmanlı’nın son dönemlerinden başlamak kaydı ile Türkiye’de medyanın etkisinin siyasi ve sosyal boyutları hakkında dinleyicilerini aydınlatan Nuh Albayrak, millî duruşumuzun ve bu duruşa sahip çıkan yayın organlarının okuyucusu olup, desteklemek gerektiğini de vurgulayarak, millî şuur, okuyucu bilinci hakkında fikirlerini beyan etti. Nuh Albayrak, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bütün gazeteler Bâbıâli’de iken o zaman da yine manşet savaşları olurdu. İdeolojik çarpışmalar olurdu. Fakat birbirlerine sabah bu haberleri dizenler öğleyin ya Sultanahmet Köftecisi’nde ya Basın İlan Kuruluşu yemekhanesinde buluşur, dönüşte birilkte yürüyerek dostlukla gazetelerine dönerdi. Vapura binerken, o ortamlarda aynı kişiler beraberlerdi. Muazzam bir usta çırak ilişkisi vardı. Bu ayrışmalar sadece kurumların üst kademesi arasında kalıyordu, çalışanlar büyük ölçüde birbirine bu saygıyı muhafaza ediyorlardı. Buradan ayrılıp herkes başka bir dünyaya başka bir plazaya, kendi dünyasına kapanınca gazeteciler çalıştığı kurumun ideolojik, siyasi düşüncesi ile bütünleşmeye başladılar. Eskisi gibi bir ortam şimdi yok. Fiziki birlikteliğin değerleri muhafaza ettiğini düşünüyorum.”

Bir inşaat mühendisi iken, gazete binasının kapısına teknik bir iş için adım atıp, bugün Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni olan Nuh Albayrak, çalışma hayatını başlangıcından itibaren samimiyetle anlatırken dinleyiciler de büyük bir dikkatle bu hatıraları dinlediler. Bilhassa gençlere tavsiyelerde bulunan Albayrak, iş hayatında emeğin, çalışmanın ve gayretin önemi üzerinde durdu, çaba gösterenlerin hiç bir zaman boşa zaman harcamadığını sözlerine ekledi. Gençlere çok çalışmaları mesajını veren Nuh Albayrak, “Gençlerimiz her meslekte olduğu gibi basında da çok başarılı olabilirler. Yeter ki bıkmasınlar, yorulmasınlar ve azimle çalışmaya devam etsinler.” dedi. Yaklaşık iki saat süren, dikkat ve ilgi ile takip edilen sohbet toplantısının ardından dinleyiciler de Albayrak’a çeşitli soruları yönelttiler. Nuh Albayrak bütün sorulara ayrıntılı cevaplar verdi. Katılımcıların çok memnun kaldığı gece, hatıra fotoğraflarının çekilmesinin ardından sona erdi.

Haber: Hülya Günay

 

 

...

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir